VN Francije

Petrucci že sedmi zmagovalec to sezono
11.10.2020 20:30 Artur Švarc

Dirka v Le Mansu je postregla s kar nekaj presenečenji – Danilo Petrucci je Ducatiju privozil še eno zmago in sebi svojo drugo, medtem ko je drugo mesto na mokri dirki zasedel Alex Marquez.

Malo pred dirko se je nad dirkališčem pojavil naliv in dirka je bila prvič po Valenciji 2018 razglašena za dežno. S štarta je najbolje potegnil Crutchlow, a je v Dunlopovo šikano prvi zapeljal Jack Miller. Med pospeševanjem tam je šel po tleh Rossi, ki svojega motocikla ni mogel več zagnati in Italijan je vknjižil še eno ničlo letos. Njegovemu padcu sta se morala umikati Vinales in Mir in posledično sta padla daleč nazaj.

V kaosu sta se Millerju na vrhu pridružila še Dovizioso in Petrucci, najhitrejši na štartu, domačin Quartararo, pa se je znašel na četrtem mestu. Kmalu se je znašel pod pritiskom tistih zadaj in na svoji prvi dirki v MotoGP v dežju je Francoz hitro začel padati nazaj. Protio koncu prvega kroga je Petrucci prehitel Millerja, kmalu je sledil še Dovizioso.

Vodilni trije Ducatiji so si kmalu privozili nekaj prednosti, zasledovalno skupino pa je vodil Alex Rins, ki je prišel do četrtega mesta s 16. na štartu. Rins je potem začel preganjati Ducatije in do 11. kroga je bil že sekundo za Millerjem. V 15. krogu je Rins prišel mimo Millerja, ki pa ga je takoj prehitel nazaj. V 18. krogu je Dovizioso prehitel Petruccija in branil pozicijo. Pri Garage Vert sta oba rahlo zadela, kar je izkoristil Rins in prišel na drugo mesto za Petruccija. Samo krog pozneje je izdihnil Millerjev Ducati, še krog pozneje pa je po tleh šel še Rins v tretjem ovinku.

Petrucci je tako vodil 2,7 sekundi pred Dovijem, ki pa je hitro izničil prednost. Iz ozadja se je medtem bližal Alex Marquez, ki je bil na mokri stezi daleč najhitrejši.

Dovizioso je 23. krogu prednost moštvenega kolega zmanjšal na samo 1,2 sekunde, potem pa je popustila njegova zadnja guma in v naslednjem krogu ni mogel preprečiti prehoda Marqueza na drugo mesto. Petrucci je zadržal prednost do cilja in zmagal drugič v karieri. Marquez je Hondi privozil prve stopničke letos, potem ko je dirko začel z 18. mesta, tretji je bil Pol Espargaro, ki je tik pred koncem prehitel Doviziosa.

Dovi je uspel obraniti četrto mesto pred Zarcojem in Oliveiro, Nakagami je bil sedmi, osmi pa presenetljivo z drugo tovarniško Hondo Stefan Bradl. Quartararo je na koncu uspel priti na deveto mesto, za njim deseterico zaključuje Vinales.

Quartararo je vseeno povečal prednost v prvenstvu na 10 točk pred Mirom, Dovizioso je tretji z 18 točkami zaostanka, Vinales zaostaja še eno več.

Brad Binder je svojo prvo dežno dirko na KTM-u končal kot 12., Bagnaia pa je bil z drugim Pramac Ducatijem šele 13. Aleix Espargaro in Iker Lecuona zaključujeta dobitnike točk in tudi vse uvrščene.